Charakterystyka i zastosowanie odkurzaczy pneumatycznych

Utrzymanie porządku jest ważne zarówno w warsztatach, jak i w halach produkcyjnych. Gromadzące się zanieczyszczenia mogą uszkadzać wykorzystywane urządzenia, niszczyć przygotowywane lub naprawiane przedmioty, a także przyczyniać się do wzrostu zagrożeń pożarowych oraz ryzyka wypadku. Nierzadko zalegające pyły są też niebezpieczne dla zdrowia pracowników. Przy usuwaniu wszelkiego rodzaju drobin znakomicie sprawdzają się odkurzacze pneumatyczne.
Na jakiej zasadzie działa odkurzacz pneumatyczny?
Odkurzacz pneumatyczny to urządzenie, które wytwarza siłę ssącą za sprawą przepływu sprężonego powietrza przez specjalną zwężającą się dyszę, która jest połączona z przewodem zakończonym ssawką. Dysza ta pełni funkcję zwężki Venturiego – sprężone powietrze zmniejszając ciśnienie, zwiększa jednocześnie swoją prędkość, co powoduje powstanie dużego podciśnienia w stykającej się z nią części. Pozwala to na sprawne wciąganie zanieczyszczeń, nawet jeśli mają one znaczną masę jak np. metalowe opiłki czy pyły, co byłoby zwykle niemożliwe przy korzystaniu z odkurzacza elektrycznego o podobnych gabarytach. Zbierane materiały mogą dzięki temu trafić do pojemnego zbiornika urządzenia lub specjalnego worka. Odkurzacze pneumatyczne występują w wersjach „ręcznych” o dużej mobilności, dostępnych m.in. w ofercie sklepu RG Narzędzia, a także jako urządzenia o sporej wielkości, przypominające klasyczne odkurzacze warsztatowe.
Jakie są zalety i wady odkurzaczy pneumatycznych?
Wielką zaletą odkurzaczy pneumatycznych jest ich niewielka masa, osiągana dzięki brakowi ciężkiego silnika, co ułatwia manipulowanie urządzeniem. Równie istotne jest ciche działanie – jedynymi dźwiękami są te, które wydaje przemieszczające się w dyszy powietrze. W wielu zastosowaniach kluczowy będzie brak elementów wymagających zasilania elektrycznego, a tym samym ryzyka powstawania iskrzenia, co powoduje, że odkurzacze pneumatyczne świetnie sprawdzają się w miejscach zagrożonych pożarem i wybuchem np. w stolarniach. Okażą się też użyteczne w obiektach, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia zasilania oraz tam, gdzie niepożądane jest wytwarzanie pola magnetycznego, np. w pobliżu czułych urządzeń pomiarowych. W przeciwieństwie do odkurzaczy elektrycznych możliwa jest też ich długa praca bez problemów z przegrzewającym się silnikiem. Minusem tego rozwiązania jest natomiast konieczność posiadania wydajnej instalacji sprężonego powietrza. Trzeba też pamiętać, że korzystanie z koniecznego do działania odkurzacza pneumatycznego kompresora wiąże się ze sporymi wydatkami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wirga Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Andrzej Wirga
Sprzątanie - usługi woj. opolskie49-305 Brzeg, 1 Maja 7