Co się dzieje z kablami oddawanymi do skupu?
Zużyte i niepotrzebne przewody oraz kable elektryczne to z pewnością nie zwykłe śmieci. Starych ładowarek do telefonów, przedłużaczy, przewodów itp. nie powinno się wyrzucać do odpadów zmieszanych – ich miejsce jest w pojemniku na odpady elektroniczne, skąd trafiają do skupu lub bezpośrednio do zakładu recyklingu. Na czym polega przetwarzanie takich odpadów i co można z nich odzyskać?
Dlaczego przewody elektryczne poddaje się recyklingowi?
Ponieważ są źródłem cennego surowca wtórnego. Najważniejszym elementem każdego przewodu jest żyła, wykonana z materiału przewodzącego, którym zazwyczaj jest miedź, rzadziej aluminium. Miedź jest surowcem nieodnawialnym, a ponieważ wydobywa się ją na olbrzymią skalę, jej złoża nieuchronnie zmierzają ku wyczerpaniu. Na szczęście właściwości tego metalu sprawiają, że jest on stosunkowo łatwy w obróbce i nadaje się do ponownego wykorzystania – i to wielokrotnie. Co więcej, recykling kabli jest prostszym i tańszym sposobem na pozyskanie miedzi. Wstępna obróbka przewodów w celu odzyskania surowca odbywa się już w skupie kabli. Na czym dokładnie polega?
Przeczytaj również: Recykling opon a ochrona środowiska
Przewód elektryczny w skupie złomu
Kable i przewody trafiają do skupu złomu Tadeusza Gałązki z różnych źródeł – od osób prywatnych, z przedsiębiorstw i supermarketów prowadzących punkty zbiórki odpadów elektronicznych. Ponowne wykorzystanie zamkniętych w nich surowców wymaga odpowiednich przygotowań. Najpierw pracownicy skupu segregują kable ze względu na rodzaj materiału, z którego wykonane są żyły oraz rodzaj izolacji. Najbardziej wdzięcznym surowcem do ponownego wykorzystania są przewody bez izolacji, te jednak zdarzają się rzadko. Większość przewodów posiada izolacje z tworzywa sztucznego, które należy zdjąć; do tego wykorzystuje się specjalne narzędzia ręczne lub automaty.
Przeczytaj również: Jak dzielimy złom żeliwny?
Dalsze losy żył wydobytych z kabli uzależnione są od jakości surowca. Wysokiej jakości złom miedziany trafia do pieca, gdzie jest przetapiany w bardzo wysokiej temperaturze i wreszcie wylewany w postaci sztabek lub kęsów. Surowiec niższej jakości jest wykorzystywany inaczej: miedź oczyszcza się w procesie elektrorafinacji (za pomocą kwasu siarkowego) i wykorzystuje ponownie w niezmienionej formie.
Przeczytaj również: Jakie materiały zaliczane są do surowców wtórnych?
Wróćmy na chwilę do wspomnianych wcześniej izolacji kabli i przewodów. Choć tworzywa, z których są wykonane, nie są tak cenne, jak metale kolorowe, również one się nie marnują. Izolacje ze starych kabli są mielone na tzw. regranulat i przetapiane na nowe produkty, np. zabawki, obudowy sprzętu AGD i części samochodowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana