Co zrobić z odpadami poremontowymi?
Odpady poremontowe to bardzo zróżnicowana grupa. Należą do nich m.in. gruz, pręty, złom metali, kable, drewno, płytki i szkło. Specyficzne odpady muszą być w odpowiedni sposób składowane i zagospodarowane. W tym celu stosuje się kontenery, w których można przechowywać odpady przez cały czas trwania prac. Następnie są one wywożone, a część z nich podlega recyklingowi. Sprawdź, jak pozbyć się pozostałości po remoncie w sposób bezpieczny i legalny.
Jak przygotować się na gromadzenie odpadów budowlanych?
Odpady powstające w czasie remontu mogą zajmować sporo miejsca. Najlepiej jest gromadzić je w specjalnym kontenerze. Pojemniki na odpady występują w trzech wielkościach: 1,5, 5 i 7 m3. Dzięki temu można je dobrze dopasować do Twoich potrzeb. Oszacowanie objętości wygenerowanych odpadów pozwala na optymalne wykorzystanie kontenera. Do niewielkich remontów, np. gipsowania sufitu lub wymiany płytek wystarczają pojemniki o małych pojemnościach. Jeśli masz w planach remont generalny domu, potrzebne będą znacznie większe zbiorniki. Aby zamówić kontenery na odpady poremontowe, skontaktuj się z firmą zajmującą się recyklingiem, np. Karat Recykling z Torunia. W ten sposób zyskujesz pewność, że Twoje śmieci zostaną zagospodarowane zgodnie z obowiązującym prawem. Po upływie uzgodnionego czasu firma zabiera wypełniony zbiornik, a następnie segreguje zgromadzone odpady i utylizuje je.
Przeczytaj również: Kto zajmuje się wywozem gruzu?
Które odpady mogą podlegać recyklingowi?
Zgromadzone odpady budowlane mogą być przetworzone i użyte ponownie. W ten sposób zmniejsza się szkodliwy wpływ na środowisko i ogranicza jego zanieczyszczenie. Odpady metalowe to standardowe materiały, które są poddawane recyklingowi. Warto jednak wiedzieć, że inne materiały porozbiórkowe również nadają się do ponownego użycia. Przykładowo, gruz pochodzący z odpadów budowlanych może być rozdrobniony i przerobiony na kruszywo dla branży budowlanej. Recykling odpadów poremontowych obejmuje także drewno, które może się przydać w konstrukcjach roboczych lub do produkcji płyt z rozdrobnionego surowca. Używa się go również w celach opałowych.
Przeczytaj również: Czy w zwykłych kontenerach na śmieci wolno składować gruz?
Planując remont, nie zapomnij zamówić odpowiedniej wielkości kontenera na odpady budowlane. W ten sposób nie tylko zadbasz o środowisko, ale także pozbędziesz się zgromadzonych pozostałości po remoncie!
Przeczytaj również: Jakie odpady określanie się mianem pobudowlanych?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana