Czym jest utylizacja śmieci, że chroni naszą planetę?

Spis treści
- Co to jest utylizacja odpadów?
- Jakie rodzaje odpadów wyróżniamy?
- Jakie są metody utylizacji?
- Utylizacja a recykling — czy są tym samym?
- Ile trzeba zapłacić za utylizację śmieci?
Utylizacja śmieci umożliwia ponowne wykorzystanie surowców. Dzięki temu nie są one gromadzone na wysypiskach. To nowoczesne rozwiązanie, po które coraz częściej sięgają kraje, by ograniczyć groźne skutki składowania śmieci. I to bez szkody dla człowieka i środowiska naturalnego. Co warto wiedzieć o utylizacji odpadów? I ile to kosztuje? Czytaj dalej!
Co to jest utylizacja odpadów?
Utylizacja śmieci to po prostu przekształcenie odpadów w surowce wtórne, które można później ponownie wykorzystać. Przy czym przebiega to w sposób bezpieczny dla człowieka, tzn. do środowiska nie dostają się żadne toksyczne substancje — tak jak to się to dzieje podczas rozkładu odpadów.
Przeczytaj również: Dlaczego profesjonalny wywóz gruzu to oszczędność czasu i pieniędzy?
Celem utylizacji śmieci jest także zapobieżenie powstaniu zakażeń. Odpadami się gospodaruje, a nie je gromadzi. Na marginesie, warto wiedzieć, że choć określenia “śmieci” i “odpady” stosuje się zamiennie, nie do końca są tym samym. Bowiem to nie śmieci, ale różnego rodzaju odpady podlegają utylizacji, przestając tym samym zagrażać zdrowiu ludzi i przyrody. Oba wyrażenia przyjęły się jednak do potocznego języka.
Przeczytaj również: Jakie są zasady dotyczące odbioru padłych zwierząt w rejonie Targówka?
Jakie rodzaje odpadów wyróżniamy?

Odpady dzieli się przede wszystkim na organiczne (naturalne) i nieorganiczne (sztuczne). Do tych pierwszych zaliczają się m.in. pozostałości roślinne i zwierzęce (np. obornik). Bardziej szczegółowe kryteria to:
Przeczytaj również: Certyfikaty ISO jako gwarancja jakości usług przetwarzania odpadów
- odpady komunalne — część z nich można poddać recyklingowi,
- odpady rolnicze,
- odpady przemysłowe — powstają podczas pracy m.in w takich branżach, jak: górnictwo hutnictwo bądź energetyka.
Jakie są metody utylizacji?
W zależności od rodzaju, odpady muszą być w inny sposób potraktowane. Zanim dojdzie do ich unieszkodliwienia, są one segregowane, w celu oddzielenia od siebie odmiennych substancji i materiałów. Dzięki temu nie dochodzi do interakcji podczas utylizacji. Metody, jakie wykorzystuje się w Polsce do unieszkodliwiania odpadów to:
- kompostowanie — przetwarzanie odpadów przez samą naturę,
- mineralizacja poprzez spalanie,
- piroliza — stosowanie wysokiej temperatury,
- fermentacja metanowa,
- przekształcanie w paliwo stałe.
Utylizacja odpadów niebezpiecznych umożliwia późniejsze ich składowanie bez obawy o środowisko naturalne.
Utylizacja a recykling — czy są tym samym?
Recykling jest jedną z metod utylizacji, której celem jest ponowne użycie surowców. Zapoczątkowuje go segregacja śmieci w domach. Jest ponawiana w specjalnych zakładach. Następnie odpady przerabia się z użyciem nowoczesnych technologii. W ten sposób można na nich ponownie zarobić, bez ponoszenia wysokich kosztów produkcji nowych materiałów. Niestety nie wszystko można poddać recyklingowi. Dlatego sięga się po inne techniki. Co więcej, nie zawsze udaje się odzyskać 100% materiału.
Ile trzeba zapłacić za utylizację śmieci?
Cena utylizacji śmieci zależy od ich rodzaju i ilości. Przykładowo, za utylizację tworzyw sztucznych zapłacisz 600 zł za tonę, w przypadku zmieszanych odpadów budowlanych — około 400 zł za tonę. Firmy zajmujące się gospodarowaniem odpadów uwzględniają w kosztach także transport śmieci, który z zasady jest drogi. Sam jednak nie posiadasz odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy, jak potraktować określone substancje i materiały. Dlatego najlepiej jest zwrócić się z tym do fachowców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Daniel Kokot Usługi Asenizacyjne Wywóz Szamba
Wywóz śmieci, asenizacja woj. łódzkie95-060 Tadzin 8 lok. 2