Czyszczenie wpustów ulicznych od strony technicznej

Wpusty uliczne są jednym z najprostszych, a równocześnie najważniejszych urządzeń w kanalizacji. Można jest spotkać we wszystkich miejscach, gdzie trzeba regularnie odprowadzać wody z utwardzonych powierzchni. Są zwykle stosowane na ulicach, placach czy parkingach. Aby jednak wpusty działały należycie, trzeba je odpowiednio czyścić. Na czym polega czyszczenie wpustów ulicznych?
Czyszczenie wpustów ulicznych – na czym polega metoda WUKO?
Metoda WUKO jest techniką ciśnieniowego lub hydrodynamicznego czyszczenia wpustów ulicznych i innych urządzeń kanalizacyjnych. Przebiega za pomocą specjalnych pojazdów wyposażonych w pompę tłoczącą wodę pod dużym ciśnieniem. Do takich maszyn podłącza się wąż z głowicą dostosowaną do średnicy rur i rodzaju zanieczyszczeń. Metoda WUKO korzysta z dysz rotacyjnych, które rozbijają nawet zaschnięte, stare osady wapienne czy korzenie. Podczas czyszczenia wpustów wąż wprowadza się do głębi przewodów, a WUKO pompuje wodę. Strumień cieczy wypływający z węża pod wysokim ciśnieniem doskonale rozdrabnia i wypłukuje nieczystości. Równocześnie rozbija zatory z osadów czy innych odpadów. Pobrane nieczystości są następnie odprowadzane do studni rewizyjnej i do zbiornika WUKO.
Czyszczenie wpustów ulicznych WUKO – jakie ma zalety?
Technika WUKO zapewnia sprawne i skuteczne usunięcie nieczystości ze wpustów ulicznych. Do jej zalet można zaliczyć głównie bezinwazyjne działanie. WUKO w trakcie udrażniania nie korzysta ze żrących środków chemicznych. W efekcie jest całkowicie przyjazny dla środowiska naturalnego i bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Technika ta jest zwykle zalecana w przypadku kanałów i studzienek, w których gromadzi się sporo osadów na skutek niewystarczającego spadku podłużnego lub zbyt małego składu płynących ścieków. Profesjonalne czyszczenie wpustów ulicznych oferuje m.in. Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno-Ściekowej Gea-Nova, które dba o bezpieczeństwo wykonywanych prac.
Czyszczenie kanalizacji – ile razy w roku?
Czyszczenie kanalizacji zaleca się wykonywać minimum raz w roku. W niektórych przypadkach należy udrażniać ją nawet dwa razy. Dobrą praktyką jest jednak regularne czyszczenie kanalizacji. Nawet jeśli pozornie ścieki płyną w studzience, to nie oznacza to, że kanał jest w 100% czysty. Jeśli jego przekrój ograniczają osady, to taka sytuacja może powodować utrudniony przepływ większych ilości ścieków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Utylizacja Sprzętu Elektronicznego Ep Reco Piotr Cabak, Zbigniew Kalinowski Sp.j.
Utylizacja woj. małopolskie32-332 Bukowno, Kolejowa 39