Jak dzielimy złom żeliwny?

Właściwa kategoryzacja złomu pozwala na jego sprawne i zgodne z prawem przetwarzanie. Stosowany podział ma umożliwić poprawną wycenę, a także ułatwić przechowywanie przedmiotów w odpowiedni sposób. Klasyfikacja żeliwa w większości opiera się na rodzaju surowca, z jakiego zostało ono wytworzone. W jaki sposób pracownicy skupów najczęściej dzielą złom żeliwny?
Czym jest żeliwo?
Mianem żeliwa określa się stop żelaza z dodatkiem węgla, stanowiącym ponad 2% całej objętości. W składzie dodatkowo można znaleźć domieszki krzemu, manganu, fosforu i siarki. Zależnie od przeznaczenia wykorzystuje się również różne uzupełnienia, takie jak chrom, nikiel, molibden czy tytan, zmieniające właściwości żeliwa.
Proces wytwarzania żeliwa odbywa się w tzw. żeliwiaku, który zbudowany jest z blachy stalowej. Wewnątrz urządzenia znajduje się materiał ogniotrwały, zapewniający mu wytrzymałość na wysokie temperatury.
W górnej części pieca znajduje się specjalne okno, przez które wkłada się do niego metale. Najczęściej jest to surówka, złom żeliwny i złom stalowy. Oprócz tego dodaje się także koks i topniki. Następnie wytopione żeliwo spływa do dolnej części pieca i jest etapami spuszczane przez specjalny otwór.
Podział złomu żeliwnego
Złom żeliwny to przede wszystkim elementy silników, a także części sprzętu przemysłowego, stare kaloryfery i rury kanalizacyjne oraz elementy konstrukcji. Wymienione przedmioty dzielą się na:
żeliwo białe,
żeliwo ciemne.
Taki podział jest wykorzystywany w wielu skupach, np. w Skupie Złomu i Metali Kolorowych Andrzej Burczy.
W żeliwie białym, czyli handlowym, węgiel wydziela się w postaci cementytu, czyli bardzo twardego i kruchego materiału. Ten rodzaj złomu ma bardzo dużą wytrzymałość, dzięki czemu może być używany do wykonywania odlewów o wysokiej odporności na ścieranie. Mowa tu np. o kulach do młynów, walcach drogowych czy ślimakach mieszalników.
Z kolei żeliwo ciemne, nazywane inaczej maszynowym, zawiera węgiel wydzielający się w formie grafitu. Powoduje on spadek właściwości wytrzymałościowych, polepsza skrawalność, a także zmniejsza skurcz odlewniczy. Na dodatek żeliwo ciemne ma zwiększoną wytrzymałość zmęczeniową i skutecznie tłumi drgania. Jego największą zaletą jest niewątpliwie niski koszt produkcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Utylizacja Sprzętu Elektronicznego Ep Reco Piotr Cabak, Zbigniew Kalinowski Sp.j.
Utylizacja woj. małopolskie32-332 Bukowno, Kolejowa 39