Jak prawidłowo dbać o posadzki z PVC? Czyszczenie i zabezpieczanie linoleum

Polichlorek winylu, czyli popularne PVC, to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykonywania pokryć podłogowych. Posadzki z PVC i gumolitu, powszechnie nazywanego linoleum, spotkać można w wielu obiektach użyteczności publicznej, punktach usługowych czy placówkach handlowych. Podłogi z tych tworzyw wymagają regularnych zabiegów czyszczących i zabezpieczających. Jak dbać o posadzki z PVC i linoleum? Zapraszamy do lektury.
Charakterystyka posadzek z PVC i linoleum
Wykładziny z PVC to niezwykle elastyczne i bardzo wytrzymałe posadzki syntetyczne, które charakteryzują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wodę oraz substancje chemiczne, w tym zasady i kwasy. Podobnymi właściwościami wyróżnia się linoleum, które wygląda niemal identycznie. Zbliżony wygląd sprawia, że wiele osób myli je z podłogami z tworzyw sztucznych. Jest to jednak materiał naturalny wytwarzany z włókien lnu, oleju otrzymywanego z tej rośliny, a także mączki korkowej, roślinnej żywicy oraz występujących naturalnie barwników. Dużą wytrzymałość linoleum zawdzięcza woskowi i akrylowi, którymi pokrywane są posadzki wykonane z tego materiału. W przeciwieństwie do PVC nie jest ono jednak tak odporne na środki chemiczne.
Zasady prawidłowego czyszczenia posadzek z materiałów syntetycznych
Posadzki wykonane z PVC wymagają bieżącego zamiatania i mycia, okresowego gruntownego czyszczenia oraz zabiegów konserwujących i zabezpieczających przed uszkodzeniami. Wykładziny syntetyczne trzeba regularnie odkurzać przy pomocy wysokiej jakości odkurzaczy. Wszystkie plamy muszą być z nich usuwane na bieżąco, ponieważ zarówno wszelkiego rodzaju płyny, jak i zanieczyszczenia w postaci kurzu, pyłu czy piasku bardzo szybko wnikają w strukturę tego typu posadzek.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Inmago, zajmującej się czyszczeniem przemysłowym w województwie śląskim: W przypadku wykładzin syntetycznych ważne jest też okresowe odtłuszczanie i zabezpieczanie posadzek przy użyciu specjalistycznych narzędzi oraz środków chroniących przed uszkodzeniami i nadmiernym zużyciem. Jeśli podłoga jest zużyta, jej zniszczoną warstwę należy usunąć przy pomocy urządzeń szlifujących. Uszkodzoną powłokę trzeba następnie zregenerować, uzupełniając o brakujące elementy tworzywa sztucznego. Dopiero później można zająć się zabezpieczaniem posadzki.
Jak dbać o posadzki z linoleum?
Matowa powierzchnia, zwiększona grubość i dobre właściwości antystatyczne sprawiają, że linoleum jest bardzo chętnie stosowane podczas wykonywania posadzek w obiektach handlowych czy przemysłowych. Podobnie jak podłogi z materiałów syntetycznych, również te z gumolitu wymagają regularnych zabiegów czyszczących. Częste zamiatanie i odkurzanie pozwoli poradzić sobie z popularnymi zabrudzeniami w postaci kurzu, pyłu i piasku. Przy poważniejszych plamach warto sięgnąć po wodę zmieszaną z dobrej jakości środkami chemicznymi. Należy przy tym pamiętać, że wykorzystywany w produkcji linoleum olej lniany bardzo szybko chłonie wodę, powodując pęcznienie wykładziny. Z tego powodu wszelkie plamy z płynów powstające na powierzchni posadzki z tego materiału muszą być błyskawicznie wycierane.
Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalnym czyszczeniem posadzek w Gliwicach lub innych miastach południowej Polski, zatrudnij renomowaną firmę, która dysponuje nowoczesnym sprzętem oraz wysokiej jakości chemicznymi środkami czyszczącymi. Doświadczeni fachowcy bez problemów poradzą sobie ze wszystkimi zabrudzeniami osadzającymi się na wykładzinach z PVC i linoleum.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Eko Roman Wywóz Nieczystości Płynnych Asenizacja Drewno Kominkowe Stanisław Piworowicz
Wywóz śmieci, asenizacja woj. dolnośląskie55-114 Wisznia Mała, Szkolna 26A