Jak usunąć zabrudzenia po zaprawie?
Sprzątanie po budowie i remoncie to przykry, choć nieunikniony obowiązek. W efekcie prowadzonych prac na posadzkach, ścianach, a czasem na suficie, mogą powstać nieestetyczne osady i plamy z zaprawy budowlanej, tynku, klejów, szpachlówki itp. Pozostałości te mogą być trudne do usunięcia z uwagi na dodatkowe, mniej lub bardziej widoczne zabrudzenia. Dowiedz się, dlaczego trzeba je eliminować i jak to zrobić!
Pierwsze etapy usuwania zabrudzeń po zaprawie budowlanej
Wielkość zabrudzeń zależy w dużej mierze od wcześniejszego przygotowania zabezpieczenia powierzchni. Powinno ono uniemożliwić rozpryskiwanie się oraz ściekanie stosowanych materiałów budowlanych. Warto pamiętać, że zaprawy budowlane mają na ogół w swoim składzie piasek, który może porysować delikatne podłogi i ściany. Należy zatem na początku pozbyć się pyłu i luźnych zanieczyszczeń. Większe ilości można zmieść, a następnie użyć odkurzacza, by dokładnie oczyścić podłoże. Słabo związane pozostałości po remoncie są łatwe do usunięcia, więc po takich zabiegach pozostanie jedynie mocno przywierający osad.
Ważne jest, by przeprowadzić wstępne mycie wybranej powierzchni, które pomoże usunąć lżejsze plamy. Jak podkreślają specjaliści sklepu metalowego Karolewscy, pozwoli ono również odsłonić silnie przylegające warstwy. Usunięcie takich pozostałości zależy w dużej mierze od rodzaju podłoża. W większości przypadków konieczne jest delikatne zdrapanie osadów przy pomocy szpachelki i ponowne, dokładne umycie płaszczyzny. Podłogi z drewna i terakoty wymagają wyjątkowo delikatnego podejścia. Zdrapywanie osadów jest bardzo ryzykowne, może bowiem skutkować uszkodzeniem powierzchni.
Usuwanie resztek zaprawy budowlanej – preparaty do zadań specjalnych
W przypadku większości zabrudzeń warto sięgnąć po specjalne środki do usuwania zabrudzeń po zaprawach. Mają one lekko kwaśny odczyn, dzięki czemu dobrze radzą sobie z pozostałościami po materiałach budowlanych, opartych na cemencie. Można je stosować do podłóg wykonanych z różnych materiałów. Doskonale sprawdzają się na powierzchniach gładkich, ale i porowatych. Mają zdolność rozpuszczania resztek zasadowych. Takie preparaty należy nanosić w gumowych rękawiczkach, z zachowaniem wszystkich środków ostrożności.
Po usunięciu zabrudzeń należy przeprowadzić dokładne mycie podłogi. Dzięki temu można pozbyć się wszystkich resztek substancji chemicznych. W zależności od rodzaju podłoża, warto również nałożyć na nie powłoki ochronne, wykonać pastowanie, woskowanie, olejowanie i polerowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana