Najczęstsze problemy związane z zakładowymi oczyszczalniami ścieków
Zakładowe oczyszczalnie ścieków, to obiekty technologiczne powszechnie spotykane w wielu branżach. Przystosowane są one do oczyszczania ścieków będących produktem ubocznym działalności produkcyjnej. Dlatego też projektowane są z uwzględnieniem specyficznych warunków ich pracy. Pomimo to zakłady bardzo często borykają się z licznymi problemami podczas ich użytkowania. W tym artykule omawiamy natomiast 3 najpopularniejsze z nich.
Zbyt niski poziom tlenu w zbiornikach przyzakładowej oczyszczalni ścieków
Pierwszym najpowszechniej występującym problemem, w przypadku zakładowych oczyszczalni ścieków jest niski poziom tlenu w zbiornikach. Sytuacja ta doprowadza głównie do:
Przeczytaj również: Czym są usługi asenizacyjne? Zobacz, kiedy są zgodne z prawem
formowania się piany na powierzchni,
zmniejszenia się parametrów drenażu.
Jej przyczyną jest natomiast zazwyczaj zbyt duże obciążenie oczyszczalni zanieczyszczeniami. Niekiedy problem ten wynikać może także z zabrudzonych rur lub elementów napowietrznych. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie ich czyszczenia przez specjalistyczne firmy, takie jak Zakład Usług Asenizacyjnych, który oferuje w Łodzi obsługę sieci kanalizacyjnej.
Niedrożne, zapchane separatory tłuszczu
Kolejnym częstym problemem występującym w przypadku zakładowych oczyszczalni ścieków, są zapchane separatory tłuszczu. Elementy te odpowiadają za zatrzymywanie cząstek tłuszczu, a tym samym wstępne podczyszczanie ścieków. Dlatego też, aby mogły one poprawnie pełnić swoje funkcje, konieczne jest regularne czyszczenie separatorów tłuszczu. Dzięki tej czynności można bowiem w prosty sposób zapobiec utracie ich drożności.
Zbyt mała przepustowość przyzakładowej oczyszczalni ścieków
Ostatnim problemem, z jakim bardzo często muszą się borykać zakłady korzystające z własnych oczyszczalni ścieków, jest ich zbyt mała przepustowość względem aktualnych potrzeb. Najczęściej problem ten wynika ze zwiększającej się wraz z czasem produkcji realizowanej przez przedsiębiorstwo. W efekcie przekłada się to więc jednocześnie na większy litraż odprowadzanych odpadów. Rozwiązaniem w tym przypadku jest polepszenie przepustowości zakładowej oczyszczalni ścieków poprzez jej rozbudowę. Alternatywą dla niego może być natomiast zastosowanie biologicznego, beztlenowego oczyszczania ścieków, bazującego na specjalnych reaktorach beztlenowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana