Złom samochodowy a ekologia. Jak obchodzić się z auto złomem w sposób przyjazny środowisku?
Rosnąca ilość odpadów stanowi coraz większe wyzwanie z uwagi na konieczność przechowywania ich w sposób, który nie będzie zagrażał środowisku naturalnemu. Coraz częściej większość zużywanych materiałów jest więc kierowana do ponownego wykorzystania za sprawą różnych technologii recyklingowych. Takie rozwiązanie nie tylko oznacza koniec problemów ze składowaniem, ale dodatkowo pozwala na odzyskiwanie cennych materiałów w tym wielu metali.
Jak wygląda utylizacja wycofywanych z użytkowania samochodów?
Wszystkie pojazdy z czasem ulegają coraz częstszym awariom, które sprawiają, że ich dalsze użytkowanie staje się zbyt kosztowne z uwagi na konieczność dokonywania ciągłych napraw i zakupów części zamiennych. W przypadku, gdy dalsza eksploatacja staje się nieopłacalna, najlepszym rozwiązaniem jest złomowanie aut, a więc przekazanie pojazdu do firmy, która zajmie się jego demontażem. Rozbieranie samochodów na części pozwala na oddzielanie poszczególnych materiałów użytych do ich produkcji, a tym samym poddanie ich recyklingowi i ponowne wykorzystanie. W ramach tego procesu utylizowane są też substancje stanowiące duże zagrożenie dla środowiska naturalnego np. resztki produktów naftowych w postaci paliw, olejów i smarów, jak również szkodliwych płynów hamulcowych, chłodziw czy ołowiu znajdującego się w akumulatorach. Wszystkie niezbędne czynności wykonuje się przy użyciu odpowiedniego wyposażenia, np. specjalnych odsysaczy do cieczy. Wśród odzyskiwanych materiałów szczególne znaczenie mają różne rodzaje metalu.
Odzyskiwanie i zagospodarowywanie złomu
Części wykonane z metalu znakomicie nadają się do recyklingu, jednak muszą być odpowiednio posegregowane. Wynika to z faktu, że choć różne stopy można stosunkowo łatwo przetapiać, to używany w tym celu złom powinien być jak najbardziej jednorodny, by uniknąć możliwych zanieczyszczeń i otrzymać półprodukt wysokiej jakości. Poza stanowiącą największą ilościowo część metalu wykorzystywanego w konstrukcji pojazdu stalą odzyskuje się także aluminium i miedź oraz wiele metali szlachetnych, które są częścią układów oczyszczania spalin – w grę wchodzi tu m.in. platyna czy rod. Firmą zajmującą się złomowaniem pojazdów jest Caban Recykling z Łodzi. Skupuje ona również złom, a także prowadzi jego sprzedaż.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana